CK Beluga na facebooku

Menorca - druhý největší ostrov Baleárského souostroví leží asi 40 km severovýchodně od větší a známější Mallorcy. Historie ostrova sahá až do 3. století př. n. l. Své stopy zde nesmazatelně zanechali Féničané, Kartáginci, Římané Vandalové, Arabové, Katalánci, Turci, Angličané, Francouzi i Španělé. Jejich vliv je dodnes patrný zejména v architektuře, gastronomii i pohodové atmosféře ostrova. Na rozdíl od ostatních ostrovů souostroví si Menorca stále uchovává svůj osobitý charakter. Pod širým nebem, uprostřed rozlehlých pastvin, zde najdete četné megalitické památky – projdete se mezi pozůstatky tisíce let starých osad, objevíte zbytky prastarých chrámů. „Muzeum pod širým nebem“ – i pod tímto jménem hledejte Menorcu.

Převážně mírně zvlněnou krajinu vnitrozemí (nejvyšší hora Monte Torro je vysoká pouhých 375 m) střídají na pobřeží písečné pláže. Divočejší severní pobřeží je lemované skalami, severní pláže jsou pokryty hrubším pískem. Na jihu najdete překrásné romantické zálivy s jemným bílým pískem. Celková délka pobřeží Menorcy přesahuje 200 km. Středomořské podnebí dodává krajině zeleň po celý rok a vody omývající ostrov vás oslní svou průzračně modrou barvou. V roce 1993 byla Menorca prohlášena organizací UNESCO za ostrov světové biosférické rezervace.

Na své si zde ale přijdou i příznivci golfu, turistiky nebo jízdy na kole. Celý ostrov je doslova protkán cyklostezkami. Hlavním městem ostrova je Mahon. V 17. století, v době války o španělské dědictví, ovládli ostrov Britové. Pod britskou nadvládou byla Menorca s menšími přestávkami až do roku 1802. I dnes na Vás při procházce Mahonem dýchne atmosféra georgiánské Anglie. Místní přístav je, se svojí délkou téměř 6 kilometrů a šířkou 1,2 kilometru, považován za jeden z největších přírodních přístavů na světě. V zátoce Cala Figuera se snadno necháte zlákat obchůdky, hospůdkami a restauracemi. Poseďte u skenky menorského ginu, nebo ochutnejte některou z místních kulinářských specialit.